Päikesepaneele saab ehitada ise

TTÜ säästva arengu klubi noormehed ja neiud otsustasid proovida, kas on võimalik ise ehitada valmis päikesepaneel, mis annab elektrit sülearvutile. Kui füüsika algtõed pole meelest läinud ning oskuslikke töökäsi leiab, on paneelide valmistamine kodustes Eesti tingimustes võimalik.

Säästva arengu klubi entusiastid võtsid eesmärgiks tutvustada, et päikese-energeetika seadme valmistamine on jõukohane ülesanne tudengitele ning et päriselt ka on võimalik päikese-energiaga igapäevaseid asju laadida, nt sülearvutit. Isegi talviste pimedate pööripäevade ajal.

Tehnikaüliõpilastele kohaselt tehti eelnevalt arvutused, kui suurt pindala päikesepaneele on vaja, et ära laadida vähemalt ühte laptop arvutit Eesti kõige pimedamas kuus – detsembris, kui päikest peaaegu üldse ei ole. Selleks läheb vaja 1 m x 1,3 m suuruseid paneele neli tükki. Suvisel ajal ühe arvuti laadimiseks piisab ca meeter korda meeter suurusega paneelist.

Kõige aluseks on päike

Päikeselt tuleva kiirguse muundamiseks elektrienergiaks on vaja fotoelemente (photovoltaic cells). Päikeselt tulev footonite voog paneb ränikristallist fotoelementides istuvad elektronid kibekiirelt jooksma – see on nende üldine tööpõhimõte.

Arvuti laadimine

Üks päikesepaneel koosneb 54 fotoelemendist, andes 24 volti alalisvoolu. Kuna arvutid vajavad 220-voldist vahelduvvoolu, teeb pinge muundamise töö ära inverter, mida saab Eesti elektroonikapoodidest.

Päikese-energiat on võimalik kasutada ka öisel ajal, selleks tuleb päevasel ajal ülejäävat päikese-energiat salvestada akudesse.

Päikesepaneeli saamiseks asetatakse fotoelemendid plastikaat-alusele ning kaetakse karastatud klaasiga. Peamisteks töövahendiks on jootekolb, saag, viil ja vaja läheb ka elementraaseid kinnitusvahendeid (liim, mutrid, poldid).

Säästva arengu klubil läks vaja 200 fotoelementi, et ehitada kolm 130 vatist päikesepaneeli. Osad fotoelemendid purunevad töö käigus - tark on varuda ehitamiseks rohkem fotoelemente.

Vt rohkem infot www.saklubi.ee.